The Veli VL150 16 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.39 HP (8,26 kW)) @ 8000 RPM, 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 7500 RPM and a top speed of 120.0 km/h (74,23 mph)
When riding, the gas tank is a critical factor. The Veli VL150 16 is fitted with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, offering good mileage on the road.
Regular maintenance is vital for keeping your Veli VL150 16 operating reliably. Frequently replaced components comprise drive chains. With regular servicing, your VL150 16 will keep providing dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Veli VL150 16 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 19 and the Rear Tyre size is 80/100 - 18 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 11.39 HP (8,26 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 120.0 km/h (74,23 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2000 mm (78,31 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |