The Beta ALP 200 is a 4 stroke, Trial bike with a Air cooled 199.00 ccm (12,08 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
During extended trips, the fuel capacity is an important consideration. The Beta ALP 200 is fitted with a 6.80 litres (1,79 gallons) fuel tank, giving efficient fuel economy on the road.
Preventative care is vital for ensuring your Beta ALP 200 performing at its best. Essential service parts include sprockets. By using genuine parts, your ALP 200 will continue to deliver dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Beta ALP 200 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 21 and the Rear Tyre size is 4.00 - 18 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 199.00 ccm (12,08 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.80 litres (1,79 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Trial |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 101.0 kg (221,59 pounds) |
| Length: | 2150 mm (84,18 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. disc ?245 mm |
| Rear Brakes: | Single disc. disc ?220 mm |