The Italjet JetSet 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 12.06 HP (8.8 kW, 12.20 Nm (1.2 kgf-m or 9.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is a critical aspect. The Italjet JetSet 150 includes a 10.50 litres (2,76 gallons) fuel tank, offering optimal range for your adventures.
Proper upkeep is vital to maintain your Italjet JetSet 150 operating reliably. Popular maintenance parts involve batteries. Through proper maintenance, your JetSet 150 will continue to deliver great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Italjet JetSet 150 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 12.06 HP (8.8 kW |
| Torque: | 12.20 Nm (1.2 kgf-m or 9.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.50 litres (2,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 103.0 kg (225,96 pounds) |
| Length: | 1850 mm (72,44 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |