The Veli KING50 is a 2 stroke, Enduro bike with a 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.68 HP (2.0 kW and a top speed of 50.0 km/h (30,94 mph)
Scheduled maintenance is vital to maintain your Veli KING50 operating reliably. Frequently replaced components comprise air filters. With the right parts, your KING50 can keep delivering excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 2.68 HP (2.0 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 50.0 km/h (30,94 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 65.0 kg (142,58 pounds) |
| Length: | 1355 mm (53,03 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |