The CF Moto V5 Sport Cruiser is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 250.00 ccm (15,18 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 18.00 HP (13,03 kW)) @ 5500 RPM, 16.50 Nm (1,69 kgf-m or 12,14 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 128.7 km/h (79,60 mph)
During extended trips, the fuel capacity is an important consideration. The CF Moto V5 Sport Cruiser is equipped with a 17.03 litres (4,48 gallons) fuel tank and uses a OHC fuel control system, giving good range for your adventures.
Scheduled maintenance is crucial to maintain your CF Moto V5 Sport Cruiser performing at its best. Popular maintenance parts comprise spark plugs. By using genuine parts, your V5 Sport Cruiser will continue to deliver strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15,18 cubic inches) |
| Power: | 18.00 HP (13,03 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 16.50 Nm (1,69 kgf-m or 12,14 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 128.7 km/h (79,60 mph) |
| Fuel Capacity: | 17.03 litres (4,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 177.8 kg (390,04 pounds) |
| Length: | 2235 mm (87,56 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Disc Hand Control |
| Rear Brakes: | Single disc. Disc Hand Control |