The Honda ST70C is a 4 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 72.00 ccm (4,37 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 5.36 HP (3.9 kW and a top speed of 65.0 km/h (40,20 mph)
For daily commuting, the tank size is a critical factor. The Honda ST70C is equipped with a 2.50 litres (0,66 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel control system, ensuring reliable fuel economy for your adventures.
Preventative care is crucial to keep your Honda ST70C running smoothly. Common service items comprise batteries. By using genuine parts, your ST70C can maintain dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Honda ST70C Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.50 - 10? and the Rear Tyre size is 3.50 - 10? so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 72.00 ccm (4,37 cubic inches) |
| Power: | 5.36 HP (3.9 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 3 - speed |
| Top Speed: | 65.0 km/h (40,20 mph) |
| Fuel Capacity: | 2.50 litres (0,66 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 1982 |
| Weight: | 69.0 kg (151,34 pounds) |
| Length: | 1510 mm (59,10 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |