The Ural Ranger 750 is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 745.00 ccm (45,23 cubic inches) Two cylinder boxer type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 38.88 HP (28.4 kW, 52.00 Nm (5.3 kgf-m or 38.4 ft.lbs and a top speed of 100.0 km/h (61,79 mph)
When riding, the gas tank is an important factor. The Ural Ranger 750 includes a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, offering excellent efficiency for your adventures.
Preventative care is necessary for keeping your Ural Ranger 750 operating reliably. Popular maintenance parts involve sprockets. With the right parts, your Ranger 750 will continue to deliver dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Ural Ranger 750 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 4.20 - 19 and the Rear Tyre size is 4.20 - 19 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45,23 cubic inches) |
| Power: | 38.88 HP (28.4 kW |
| Torque: | 52.00 Nm (5.3 kgf-m or 38.4 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 100.0 km/h (61,79 mph) |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 350.0 kg (767,74 pounds) |
| Length: | 2580 mm (101,09 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). Mechanically actuated drumbrakes at rear and sidecar wheel. |