The Giantco Hunter City125 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.92 HP (7,16 kW)) @ 8000 RPM, 8.80 Nm (0,90 kgf-m or 6,47 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is an essential factor. The Giantco Hunter City125 is equipped with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and utilizes a OHV fuel control system, delivering good mileage during your journeys.
Regular maintenance is essential for ensuring your Giantco Hunter City125 operating reliably. Popular maintenance parts comprise clutch plates. By using genuine parts, your Hunter City125 will keep providing reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Giantco Hunter City125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 18 and the Rear Tyre size is 110/90 - .18 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 9.92 HP (7,16 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 8.80 Nm (0,90 kgf-m or 6,47 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 1930 mm (75,62 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |