The Triumph Daytona T595 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 955.00 ccm (57,98 cubic inches) In-line three, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 130.00 HP (94.9 kW, 100.00 Nm (10.2 kgf-m or 73.8 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is necessary for keeping your Triumph Daytona T595 in top condition. Popular maintenance parts consist of batteries. By using genuine parts, your Daytona T595 can maintain excellent performance over the long term.
Loading products...
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 955.00 ccm (57,98 cubic inches) |
| Power: | 130.00 HP (94.9 kW |
| Torque: | 100.00 Nm (10.2 kgf-m or 73.8 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 198.0 kg (434,32 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |