The Ducati Monster 1100 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 1078.00 ccm (65,45 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 93.60 HP (67,96 kW)) @ 7500 RPM, 75.90 Nm (7.7 kgf-m or 56.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is a critical factor. The Ducati Monster 1100 features a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and utilizes a Desmodromic valve control fuel delivery system, ensuring efficient range for your adventures.
Routine service is key to keep your Ducati Monster 1100 running smoothly. Essential service parts include air filters. Using quality components, your Monster 1100 will sustain excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Ducati Monster 1100 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1078.00 ccm (65,45 cubic inches) |
| Power: | 93.60 HP (67,96 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 75.90 Nm (7.7 kgf-m or 56.0 ft.lbs |
| Compression: | 10.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 169.0 kg (370,74 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |