The Honda XL 125 Varadero is a 4 stroke, Enduro bike with a 124.70 ccm (7,57 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 11000 RPM, 10.50 Nm (1,09 kgf-m or 7,66 ft.lbs) @ 9500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a key feature. The Honda XL 125 Varadero features a 17.50 litres (4,60 gallons) fuel tank, providing efficient fuel economy for your adventures.
Proper upkeep is essential for keeping your Honda XL 125 Varadero performing at its best. Common service items consist of oil filters. By using genuine parts, your XL 125 Varadero will keep providing excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Honda XL 125 Varadero Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 18 and the Rear Tyre size is 130/80 - 17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 124.70 ccm (7,57 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 11000 RPM |
| Torque: | 10.50 Nm (1,09 kgf-m or 7,66 ft.lbs) @ 9500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.50 litres (4,60 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 154.0 kg (337,80 pounds) |
| Length: | 2150 mm (84,18 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |