The Big Bear Choppers Sled 100 EFI Evolution is a 4 stroke, Custom bike with a 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 95.00 HP (69.3 kW, 149.16 Nm (15.2 kgf-m or 110.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is a key aspect. The Big Bear Choppers Sled 100 EFI Evolution comes with a 12.30 litres (3,23 gallons) fuel tank, giving consistent efficiency on the road.
Regular maintenance is important for keeping your Big Bear Choppers Sled 100 EFI Evolution operating reliably. Essential service parts consist of batteries. With the right parts, your Sled 100 EFI Evolution can maintain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Big Bear Choppers Sled 100 EFI Evolution Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/80 - 21 and the Rear Tyre size is 300/80 - 18 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (69.3 kW |
| Torque: | 149.16 Nm (15.2 kgf-m or 110.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.30 litres (3,23 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 317.5 kg (696,50 pounds) |
| Length: | 2921 mm (114,43 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. P.M. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. BBC P.M. 4-piston calipers |