The Triumph Thruxton is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 865.00 ccm (52,52 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 69.00 HP (50,15 kW)) @ 7200 RPM, 53.00 Nm (5,37 kgf-m or 38,90 ft.lbs) @ 6400 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a critical consideration. The Triumph Thruxton is equipped with a 16.65 litres (4,38 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel control system, providing reliable range for your rides.
Preventative care is necessary to keep your Triumph Thruxton in top condition. Frequently replaced components consist of spark plugs. With regular servicing, your Thruxton will keep providing reliable service for years to come.
Loading products...
If you are searching for Triumph Thruxton Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 18 and the Rear Tyre size is 130/80 - R17 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 865.00 ccm (52,52 cubic inches) |
| Power: | 69.00 HP (50,15 kW)) @ 7200 RPM |
| Torque: | 53.00 Nm (5,37 kgf-m or 38,90 ft.lbs) @ 6400 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.65 litres (4,38 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 204.6 kg (448,75 pounds) |
| Length: | 2149 mm (84,18 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |