The Hyosung XRX 125 Fundoro is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 11.39 HP (8,26 kW)) @ 8500 RPM, 9.90 Nm (1,00 kgf-m or 7,26 ft.lbs) @ 7500 RPM and a top speed of 101.0 km/h (62,49 mph)
For weekend adventures, the tank size is a critical feature. The Hyosung XRX 125 Fundoro is equipped with a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank and utilizes a OHC fuel control system, offering consistent efficiency during your journeys.
Routine service is key for ensuring your Hyosung XRX 125 Fundoro running smoothly. Popular maintenance parts include clutch plates. By using genuine parts, your XRX 125 Fundoro will keep providing dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are searching for Hyosung XRX 125 Fundoro Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 21 and the Rear Tyre size is so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 11.39 HP (8,26 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 9.90 Nm (1,00 kgf-m or 7,26 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 9.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 101.0 km/h (62,49 mph) |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 120.0 kg (263,28 pounds) |
| Length: | 2190 mm (85,77 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |