The MuZ Baghira Black Panter is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 660.00 ccm (40,07 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6250 RPM, 57.00 Nm (5.8 kgf-m or 42.0 ft.lbs and a top speed of 160.0 km/h (98,90 mph)
For daily commuting, the gas tank is an important aspect. The MuZ Baghira Black Panter is equipped with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank, offering good efficiency for your rides.
Routine service is essential for keeping your MuZ Baghira Black Panter operating reliably. Common service items comprise air filters. By using genuine parts, your Baghira Black Panter will sustain excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40,07 cubic inches) |
| Power: | 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6250 RPM |
| Torque: | 57.00 Nm (5.8 kgf-m or 42.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 160.0 km/h (98,90 mph) |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 158.0 kg (346,56 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |