The Malaguti Madison 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 12.06 HP (8,76 kW)) @ 9000 RPM, 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is an essential factor. The Malaguti Madison 125 features a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, ensuring good performance on the road.
Scheduled maintenance is essential to keep your Malaguti Madison 125 operating reliably. Regular replacement items involve sprockets. Using quality components, your Madison 125 can keep delivering great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for Malaguti Madison 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 12.06 HP (8,76 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 142.0 kg (311,53 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |