The Yamaha XVZ 1300 TF Royal Star Venture is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 1294.00 ccm (78,57 cubic inches) V4, 4 Valve type of engine.
This engine has 98.00 HP (71,14 kW)) @ 6000 RPM, 118.00 Nm (11,94 kgf-m or 86,57 ft.lbs) @ 4500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is a critical feature. The Yamaha XVZ 1300 TF Royal Star Venture includes a fuel tank and utilizes a DOHC fuel management system, delivering reliable range for your rides.
Preventative care is key to keep your Yamaha XVZ 1300 TF Royal Star Venture in peak form. Common service items include oil filters. Using quality components, your XVZ 1300 TF Royal Star Venture can maintain strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Yamaha XVZ 1300 TF Royal Star Venture Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 150/80 - 16 71H and the Rear Tyre size is 150/90 - 15 M/C 74H so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V4 |
|---|---|
| Displacement: | 1294.00 ccm (78,57 cubic inches) |
| Power: | 98.00 HP (71,14 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 118.00 Nm (11,94 kgf-m or 86,57 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 377.0 kg (826,94 pounds) |
| Length: | 2705 mm (105,97 inches) |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |