The TGB 101R 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 10.10 HP (7.4 kW and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is an essential factor. The TGB 101R 50 includes a 5.10 litres (1,34 gallons) fuel tank, ensuring reliable performance on the road.
Proper upkeep is important to keep your TGB 101R 50 operating reliably. Common service items include air filters. With regular servicing, your 101R 50 will continue to deliver great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for TGB 101R 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 10.10 HP (7.4 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 7.8:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.10 litres (1,34 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 92.0 kg (201,79 pounds) |
| Length: | 1695 mm (66,37 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |