The TGB Sunset 49 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.30 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 4.90 HP (3,58 kW)) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is a key factor. The TGB Sunset 49 includes a 4.92 litres (1,29 gallons) fuel tank, ensuring optimal range for your adventures.
Regular maintenance is crucial for maintaining your TGB Sunset 49 performing at its best. Frequently replaced components involve air filters. Through proper maintenance, your Sunset 49 will sustain reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for TGB Sunset 49 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 80/80 - 14 and the Rear Tyre size is 110/80 - 14 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.30 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 4.90 HP (3,58 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.92 litres (1,29 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 86.0 kg (188,65 pounds) |
| Length: | 1875 mm (73,43 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Hydraulic |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |