The Honda CBF 500 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 499.00 ccm (30,30 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 56.32 HP (40,89 kW)) @ 9500 RPM, 45.00 Nm (4,58 kgf-m or 33,03 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is an important aspect. The Honda CBF 500 comes with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, delivering optimal mileage on the road.
Scheduled maintenance is necessary for keeping your Honda CBF 500 operating reliably. Common service items consist of clutch plates. By using genuine parts, your CBF 500 can maintain strong performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Honda CBF 500 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 499.00 ccm (30,30 cubic inches) |
| Power: | 56.32 HP (40,89 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 45.00 Nm (4,58 kgf-m or 33,03 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 183.0 kg (401,38 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |