The Piaggio X8 125 Street is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 10.30 HP (7,46 kW)) @ 8000 RPM, 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a critical aspect. The Piaggio X8 125 Street is equipped with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, offering efficient mileage during your journeys.
Routine service is important to maintain your Piaggio X8 125 Street in peak form. Essential service parts comprise air filters. By using genuine parts, your X8 125 Street can keep delivering reliable service for years to come.
Loading products...
If you are searching for Piaggio X8 125 Street Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 14 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 10.30 HP (7,46 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 149.0 kg (326,86 pounds) |
| Length: | 2050 mm (80,30 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |