The Benelli Tornado Tre Novecento is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 1130.00 ccm (68,61 cubic inches) In-line three, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 140.80 HP (102,29 kW)) @ 9250 RPM, 122.00 Nm (12,34 kgf-m or 89,55 ft.lbs) @ 6750 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a key factor. The Benelli Tornado Tre Novecento is equipped with a fuel tank and uses a DOHC fuel injection system, ensuring consistent performance on the road.
Scheduled maintenance is necessary for maintaining your Benelli Tornado Tre Novecento in peak form. Popular maintenance parts comprise sprockets. Through proper maintenance, your Tornado Tre Novecento will keep providing dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Benelli Tornado Tre Novecento Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 190/50 - 17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 1130.00 ccm (68,61 cubic inches) |
| Power: | 140.80 HP (102,29 kW)) @ 9250 RPM |
| Torque: | 122.00 Nm (12,34 kgf-m or 89,55 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 193.0 kg (423,37 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |