The Suzuki SV 1000 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 120.00 HP (87,16 kW)) @ 9000 RPM, 102.00 Nm (10,35 kgf-m or 74,82 ft.lbs) @ 7200 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is a key consideration. The Suzuki SV 1000 is equipped with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel control system, delivering good mileage for your rides.
Regular maintenance is important to keep your Suzuki SV 1000 performing at its best. Popular maintenance parts consist of sprockets. Using quality components, your SV 1000 can keep delivering strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Suzuki SV 1000 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 120.00 HP (87,16 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 102.00 Nm (10,35 kgf-m or 74,82 ft.lbs) @ 7200 RPM |
| Compression: | 11.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | 2130 mm (83,48 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |