The Hyosung XRX 125 Funduro is a 4 stroke, Enduro bike with a Oil and air cooled 124.50 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 8.40 HP (6.1 kW, 10.00 Nm (1.0 kgf-m or 7.4 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an important aspect. The Hyosung XRX 125 Funduro features a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank, giving good efficiency for your adventures.
Regular maintenance is important to keep your Hyosung XRX 125 Funduro in peak form. Regular replacement items comprise brake pads. By using genuine parts, your XRX 125 Funduro will sustain excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.50 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 8.40 HP (6.1 kW |
| Torque: | 10.00 Nm (1.0 kgf-m or 7.4 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 120.0 kg (263,28 pounds) |
| Length: | 2190 mm (85,77 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |