The Enfield 350 Bullet Deluxe is a 4 stroke, Classic bike with a 346.00 ccm (21,00 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 18.00 HP (13.1 kW, 27.10 Nm (2.8 kgf-m or 20.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is an essential consideration. The Enfield 350 Bullet Deluxe is equipped with a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank, ensuring reliable fuel economy on the road.
Scheduled maintenance is key for ensuring your Enfield 350 Bullet Deluxe performing at its best. Regular replacement items comprise sprockets. Through proper maintenance, your 350 Bullet Deluxe can maintain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 346.00 ccm (21,00 cubic inches) |
| Power: | 18.00 HP (13.1 kW |
| Torque: | 27.10 Nm (2.8 kgf-m or 20.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 163.0 kg (357,60 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |