The Suzuki GV 700 Madura is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 698.00 ccm (42,38 cubic inches) V4, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 72.00 HP (52.6 kW and an unconfirmed top speed.
Preventative care is key to maintain your Suzuki GV 700 Madura running smoothly. Frequently replaced components involve air filters. With regular servicing, your GV 700 Madura will sustain reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | V4 |
|---|---|
| Displacement: | 698.00 ccm (42,38 cubic inches) |
| Power: | 72.00 HP (52.6 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1985 |
| Weight: | 228.0 kg (500,19 pounds) |
| Length: | 2225 mm (87,16 inches) |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |