The Ecosse The Heretic is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 1966.00 ccm (119,37 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 133.00 HP (97.1 kW, 185.77 Nm (18.9 kgf-m or 137.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is an essential consideration. The Ecosse The Heretic features a fuel tank and features a DOHC fuel injection system, giving optimal fuel economy on the road.
Regular maintenance is crucial for ensuring your Ecosse The Heretic running smoothly. Frequently replaced components include brake pads. With the right parts, your The Heretic can maintain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Ecosse The Heretic Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/70 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1966.00 ccm (119,37 cubic inches) |
| Power: | 133.00 HP (97.1 kW |
| Torque: | 185.77 Nm (18.9 kgf-m or 137.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 205.0 kg (449,74 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. 6-piston radial calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |