The Boom Trikes V2 Automatic is a 4 stroke, Custom bike with a 850.00 ccm (51,61 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 75.00 HP (54.7 kW and a top speed of 130.0 km/h (80,40 mph)
For daily commuting, the gas tank is a critical consideration. The Boom Trikes V2 Automatic comes with a 32.50 litres (8,55 gallons) fuel tank, giving consistent range for your adventures.
Scheduled maintenance is essential for maintaining your Boom Trikes V2 Automatic in top condition. Regular replacement items comprise batteries. By using genuine parts, your V2 Automatic will continue to deliver great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for Boom Trikes V2 Automatic Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 170/60 - 17 and the Rear Tyre size is 295/50 - 15 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 850.00 ccm (51,61 cubic inches) |
| Power: | 75.00 HP (54.7 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 130.0 km/h (80,40 mph) |
| Fuel Capacity: | 32.50 litres (8,55 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 499.0 kg (1094,60 pounds) |
| Length: | 3240 mm (126,96 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |