The Veli VL 110 GY is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 110.00 ccm (6,68 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 5.63 HP (4,08 kW)) @ 6000 RPM and a top speed of 65.0 km/h (40,20 mph)
Regular maintenance is crucial to maintain your Veli VL 110 GY in top condition. Regular replacement items include brake pads. By using genuine parts, your VL 110 GY will continue to deliver dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 110.00 ccm (6,68 cubic inches) |
| Power: | 5.63 HP (4,08 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 65.0 km/h (40,20 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 60.0 kg (131,64 pounds) |
| Length: | 1440 mm (56,42 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |