The MuZ Skorpion Replica 660 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 660.00 ccm (40,07 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6250 RPM, 56.00 Nm (5.7 kgf-m or 41.3 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is a critical consideration. The MuZ Skorpion Replica 660 includes a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank, delivering optimal performance during your journeys.
Preventative care is essential for ensuring your MuZ Skorpion Replica 660 running smoothly. Regular replacement items involve air filters. Using quality components, your Skorpion Replica 660 will continue to deliver strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40,07 cubic inches) |
| Power: | 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6250 RPM |
| Torque: | 56.00 Nm (5.7 kgf-m or 41.3 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 171.0 kg (375,12 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | Single disc |