The Kreidler Insignio 250 DD is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 244.00 ccm (14,82 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 13.60 HP (9,85 kW)) @ 5750 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is an essential aspect. The Kreidler Insignio 250 DD includes a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank and utilizes a OHC fuel control system, giving efficient range for your adventures.
Proper upkeep is vital to keep your Kreidler Insignio 250 DD in top condition. Frequently replaced components involve brake pads. With the right parts, your Insignio 250 DD will continue to deliver reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Kreidler Insignio 250 DD Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 244.00 ccm (14,82 cubic inches) |
| Power: | 13.60 HP (9,85 kW)) @ 5750 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 158.0 kg (346,56 pounds) |
| Length: | 2190 mm (85,77 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |