The Yamaha Aerox Race Replica is a 2 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.68 HP (1,99 kW)) @ 6500 RPM, 3.70 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 4500 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is important for maintaining your Yamaha Aerox Race Replica in top condition. Common service items comprise drive chains. With the right parts, your Aerox Race Replica will continue to deliver great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Yamaha Aerox Race Replica Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 140/60 - 13 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 2.68 HP (1,99 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 3.70 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | 7.4:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 92.0 kg (201,79 pounds) |
| Length: | 1743 mm (68,26 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |