The Aprilia Pegaso 650 Factory is a 4 stroke, Allround bike with a Liquid cooled 660.00 ccm (40,07 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6000 RPM, 59.00 Nm (5,97 kgf-m or 43,28 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is an essential consideration. The Aprilia Pegaso 650 Factory is equipped with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel injection system, providing optimal range during your journeys.
Scheduled maintenance is necessary for maintaining your Aprilia Pegaso 650 Factory performing at its best. Essential service parts include fuel filters. By using genuine parts, your Pegaso 650 Factory will sustain dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Aprilia Pegaso 650 Factory Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 160/60 - 17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40,07 cubic inches) |
| Power: | 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 59.00 Nm (5,97 kgf-m or 43,28 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2173 mm (85,17 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |