The Keeway ARN 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 8.31 HP (6,07 kW)) @ 7500 RPM, 7.80 Nm (0,80 kgf-m or 5,77 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 82.0 km/h (50,75 mph)
For longer journeys, the fuel system is a key factor. The Keeway ARN 125 features a 5.00 litres (1,31 gallons) fuel tank, delivering reliable range for your rides.
Regular maintenance is essential for maintaining your Keeway ARN 125 operating reliably. Popular maintenance parts consist of air filters. Using quality components, your ARN 125 will continue to deliver great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Keeway ARN 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 8.31 HP (6,07 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 7.80 Nm (0,80 kgf-m or 5,77 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 82.0 km/h (50,75 mph) |
| Fuel Capacity: | 5.00 litres (1,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 105.0 kg (230,34 pounds) |
| Length: | 1920 mm (75,22 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |