The Nipponia Arte 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.30 HP (6,77 kW)) @ 8000 RPM, 8.50 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 6800 RPM and a top speed of 80.0 km/h (49,45 mph)
When out on the road, the gas tank is an important consideration. The Nipponia Arte 125 includes a 24.60 litres (6,47 gallons) fuel tank, ensuring consistent performance for your rides.
Scheduled maintenance is necessary to keep your Nipponia Arte 125 in peak form. Popular maintenance parts involve clutch plates. By using genuine parts, your Arte 125 can maintain excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Nipponia Arte 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 9.30 HP (6,77 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 8.50 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 6800 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 80.0 km/h (49,45 mph) |
| Fuel Capacity: | 24.60 litres (6,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | 1935 mm (75,82 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |