The Suzuki Address V100 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 99.00 ccm (6,01 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 8.04 HP (5.9 kW, 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 3300 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a key factor. The Suzuki Address V100 features a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, providing reliable range during your journeys.
Regular maintenance is necessary for ensuring your Suzuki Address V100 performing at its best. Common service items comprise oil filters. With regular servicing, your Address V100 will continue to deliver great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 99.00 ccm (6,01 cubic inches) |
| Power: | 8.04 HP (5.9 kW |
| Torque: | 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 3300 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 85.0 kg (186,46 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |