The Harley Davidson FLTRSE3 CVO Road Glide is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1800.00 ccm (109,29 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For daily commuting, the gas tank is an important consideration. The Harley Davidson FLTRSE3 CVO Road Glide is fitted with a 22.70 litres (5,97 gallons) fuel tank, giving efficient efficiency during your journeys.
Routine service is essential to keep your Harley Davidson FLTRSE3 CVO Road Glide operating reliably. Common service items involve spark plugs. By using genuine parts, your FLTRSE3 CVO Road Glide will continue to deliver reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FLTRSE3 CVO Road Glide Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/70 - B18 and the Rear Tyre size is 180/55 - B18 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1800.00 ccm (109,29 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 155.00 Nm (15,72 kgf-m or 113,73 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.70 litres (5,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 384.0 kg (842,37 pounds) |
| Length: | 2428 mm (95,12 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |