The Blata Origami B2 Victory is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Liquid cooled 39.80 ccm (2,42 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 14.34 HP (10,45 kW)) @ 11700 RPM, 8.60 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 10900 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is a critical aspect. The Blata Origami B2 Victory is equipped with a 1.00 litres (0,26 gallons) fuel tank, providing excellent range for your adventures.
Preventative care is key to maintain your Blata Origami B2 Victory performing at its best. Popular maintenance parts involve drive chains. Through proper maintenance, your Origami B2 Victory will keep providing strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Blata Origami B2 Victory Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/65 - 6.5 and the Rear Tyre size is 110/50 - 6.5 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 39.80 ccm (2,42 cubic inches) |
| Power: | 14.34 HP (10,45 kW)) @ 11700 RPM |
| Torque: | 8.60 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 10900 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 1.00 litres (0,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 25.6 kg (56,12 pounds) |
| Length: | 1040 mm (40,70 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |