The MV Agusta F4 CC Claudio Castiglioni is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 1078.00 ccm (65,45 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 200.00 HP (145,27 kW)) @ 12200 RPM, 125.00 Nm (12,64 kgf-m or 91,74 ft.lbs) @ 9000 RPM and a top speed of 312.0 km/h (192,93 mph)
When out on the road, the fuel system is a key aspect. The MV Agusta F4 CC Claudio Castiglioni includes a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel delivery system, delivering efficient efficiency for your rides.
Scheduled maintenance is vital for keeping your MV Agusta F4 CC Claudio Castiglioni performing at its best. Frequently replaced components include batteries. By using genuine parts, your F4 CC Claudio Castiglioni will keep providing reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for MV Agusta F4 CC Claudio Castiglioni Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/55 - ZR17 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1078.00 ccm (65,45 cubic inches) |
| Power: | 200.00 HP (145,27 kW)) @ 12200 RPM |
| Torque: | 125.00 Nm (12,64 kgf-m or 91,74 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Compression: | 13.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 312.0 km/h (192,93 mph) |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 187.0 kg (410,24 pounds) |
| Length: | 2007 mm (78,61 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 4-piston caliper |
| Rear Brakes: | Single disc. 4-piston caliper |