The MV Agusta F4 R312 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 998.00 ccm (60,60 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 183.00 HP (132,93 kW)) @ 12400 RPM, 115.00 Nm (11,64 kgf-m or 84,38 ft.lbs) @ 10000 RPM and a top speed of 300.0 km/h (185,47 mph)
For longer journeys, the fuel system is an essential factor. The MV Agusta F4 R312 features a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel delivery system, providing consistent performance for your adventures.
Proper upkeep is crucial for keeping your MV Agusta F4 R312 running smoothly. Common service items comprise spark plugs. Using quality components, your F4 R312 will keep providing great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for MV Agusta F4 R312 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 183.00 HP (132,93 kW)) @ 12400 RPM |
| Torque: | 115.00 Nm (11,64 kgf-m or 84,38 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Compression: | 13.1:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 300.0 km/h (185,47 mph) |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 192.0 kg (421,18 pounds) |
| Length: | 2007 mm (78,61 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |