The MZ 1000 ST SuperTraveller is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 999.00 ccm (60,66 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 111.30 HP (80,79 kW)) @ 9000 RPM, 98.00 Nm (9,95 kgf-m or 71,94 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is an important factor. The MZ 1000 ST SuperTraveller is equipped with a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel management system, offering excellent performance for your rides.
Regular maintenance is essential to keep your MZ 1000 ST SuperTraveller in top condition. Common service items consist of drive chains. Through proper maintenance, your 1000 ST SuperTraveller will keep providing reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are searching for MZ 1000 ST SuperTraveller Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60,66 cubic inches) |
| Power: | 111.30 HP (80,79 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 98.00 Nm (9,95 kgf-m or 71,94 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 1 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 210.0 kg (460,69 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |