The Yamaha WR125R is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 124.70 ccm (7,57 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.75 HP (10.8 kW, 12.20 Nm (1.2 kgf-m or 9.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is a key aspect. The Yamaha WR125R features a 8.50 litres (2,24 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel delivery system, providing efficient fuel economy for your rides.
Scheduled maintenance is important to maintain your Yamaha WR125R performing at its best. Frequently replaced components include fuel filters. By using genuine parts, your WR125R can maintain reliable service for many miles.
Loading products...
If you are searching for Yamaha WR125R Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 80/90 - M21 and the Rear Tyre size is 110/80 - M18 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.70 ccm (7,57 cubic inches) |
| Power: | 14.75 HP (10.8 kW |
| Torque: | 12.20 Nm (1.2 kgf-m or 9.0 ft.lbs |
| Compression: | 11.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.50 litres (2,24 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2180 mm (85,37 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |