The Harley Davidson XL 1200R Sportster 1200 Roadster is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1199.61 ccm (72,83 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For weekend adventures, the fuel capacity is an important aspect. The Harley Davidson XL 1200R Sportster 1200 Roadster is equipped with a 12.49 litres (3,28 gallons) fuel tank, ensuring optimal efficiency during your journeys.
Scheduled maintenance is essential to keep your Harley Davidson XL 1200R Sportster 1200 Roadster performing at its best. Frequently replaced components include sprockets. By using genuine parts, your XL 1200R Sportster 1200 Roadster will continue to deliver dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson XL 1200R Sportster 1200 Roadster Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 150/80 - B16 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1199.61 ccm (72,83 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 107.12 Nm (10,85 kgf-m or 78,61 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 9.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.49 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 252.7 kg (554,22 pounds) |
| Length: | 2289 mm (89,65 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |