The Yamaha XC 125 TR Cygnus is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.00 HP (6,57 kW)) @ 7500 RPM, 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is essential for keeping your Yamaha XC 125 TR Cygnus running smoothly. Common service items comprise oil filters. Using quality components, your XC 125 TR Cygnus will continue to deliver dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 9.00 HP (6,57 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 103.0 kg (225,96 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |