The Yamaha XJR1300 is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 1251.00 ccm (75,96 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 96.41 HP (70,05 kW)) @ 12000 RPM, 108.40 Nm (11,04 kgf-m or 79,60 ft.lbs) @ 11100 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is a critical factor. The Yamaha XJR1300 is equipped with a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel control system, providing reliable mileage for your rides.
Routine service is important to keep your Yamaha XJR1300 in peak form. Popular maintenance parts consist of sprockets. Using quality components, your XJR1300 will keep providing excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for Yamaha XJR1300 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1251.00 ccm (75,96 cubic inches) |
| Power: | 96.41 HP (70,05 kW)) @ 12000 RPM |
| Torque: | 108.40 Nm (11,04 kgf-m or 79,60 ft.lbs) @ 11100 RPM |
| Compression: | 9.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 222.0 kg (486,95 pounds) |
| Length: | 2175 mm (85,17 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |