The Yamaha TT R 125 LW is a 4 stroke, Motocross bike with a Air cooled 123.70 ccm (7,51 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.80 HP (7,16 kW)) @ 8000 RPM, 9.85 Nm (1,00 kgf-m or 7,26 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is an essential feature. The Yamaha TT R 125 LW is fitted with a fuel tank and features a SOHC fuel control system, ensuring good fuel economy for your rides.
Proper upkeep is vital for ensuring your Yamaha TT R 125 LW performing at its best. Common service items consist of oil filters. With regular servicing, your TT R 125 LW will sustain great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for Yamaha TT R 125 LW Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 70/100 - 19 and the Rear Tyre size is 90/100 - 15 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 123.70 ccm (7,51 cubic inches) |
| Power: | 9.80 HP (7,16 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 9.85 Nm (1,00 kgf-m or 7,26 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Motocross |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 78.0 kg (171,14 pounds) |
| Length: | 1885 mm (73,83 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake |
| Rear Brakes: | Expanding brake |