The KTM 950 Supermoto R is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 942.00 ccm (57,19 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 96.55 HP (70,15 kW)) @ 8000 RPM, 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is an essential factor. The KTM 950 Supermoto R features a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel injection system, providing good efficiency on the road.
Routine service is key to maintain your KTM 950 Supermoto R in top condition. Popular maintenance parts comprise clutch plates. With the right parts, your 950 Supermoto R can maintain great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for KTM 950 Supermoto R Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 70/17 - 18 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 942.00 ccm (57,19 cubic inches) |
| Power: | 96.55 HP (70,15 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 191.0 kg (418,99 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |