The Voxan V2 Caf Racer is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 120.00 HP (87.6 kW, 110.00 Nm (11.2 kgf-m or 81.1 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is important for keeping your Voxan V2 Caf Racer operating reliably. Popular maintenance parts comprise sprockets. With the right parts, your V2 Caf Racer can maintain dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 120.00 HP (87.6 kW |
| Torque: | 110.00 Nm (11.2 kgf-m or 81.1 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 187.0 kg (410,24 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |