The Vespa LXV is a 4 stroke, Scooter bike with a 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 11.66 HP (8,46 kW)) @ 7750 RPM, 11.50 Nm (1,19 kgf-m or 8,46 ft.lbs) @ 600 RPM and a top speed of 95.0 km/h (58,71 mph)
During extended trips, the tank size is a key consideration. The Vespa LXV is fitted with a fuel tank and employs a SOHC fuel injection system, delivering reliable efficiency for your rides.
Regular maintenance is key for keeping your Vespa LXV in top condition. Common service items include sprockets. With the right parts, your LXV can maintain great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Vespa LXV Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 11 and the Rear Tyre size is 120/70 - 10 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 11.66 HP (8,46 kW)) @ 7750 RPM |
| Torque: | 11.50 Nm (1,19 kgf-m or 8,46 ft.lbs) @ 600 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 95.0 km/h (58,71 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 1800 mm (70,55 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |