The Harley Davidson FXD P Dyna Defender is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
During extended trips, the tank size is a critical aspect. The Harley Davidson FXD P Dyna Defender is equipped with a 19.30 litres (5,07 gallons) fuel tank, delivering consistent performance for your adventures.
Routine service is necessary for ensuring your Harley Davidson FXD P Dyna Defender operating reliably. Regular replacement items involve oil filters. By using genuine parts, your FXD P Dyna Defender will continue to deliver great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson FXD P Dyna Defender Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is MM90 - 19 and the Rear Tyre size is MT90B16 - 71H so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 115.00 Nm (11,64 kgf-m or 84,38 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 8.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.30 litres (5,07 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 313.4 kg (687,55 pounds) |
| Length: | 1275 mm (49,95 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |